вторник, 28 август 2012 г.
понеделник, 27 август 2012 г.
Тенерифе - островът на вечната пролет
Канарските острови се намират на малко повече от 100 км от западните брегове на Африка, в Атлантическия океан. Най-големият остров от Канарския архипелаг е Тенерифе, който е с формата на обърната пирамида. Има вулканичен произход , като най-старата му част - планинският масив Анага, е приблизително на 7 милиона години. Площта ма острова е 2036 квадратни километра и е разделен в посока от запад на изток, на 2 части (от Кордилерите). Там е и вулканът Тейде (3718 метра), и това е най-високата планина в Испания.
Лос Гигантес Реликтовата гора с лаврови дървета и други древни растения в планинския район Анага Разсъмване в Пуерто де ла Крус Планински район, близо до обсерваторията. Надморска височина близо 2000 метра. Банановите плантации на северното крайбрежие на острова. Лаго Мартианес - изкуствените езера с морска вода на брег на океана На склона на вулкана Тейде Писта на северното крайбрежие. Област Таганана Гора в планинската област Анага Пуерто де ла Крус Национален парк Лас-Канядас, в подножието на вулкана Тейде Анага Вулканът на залез Планинска серпентина Лас Канядас Плаж Лас Тереситас, със златния пясък, докаран от Сахара Това е едно забележително красиво място в Испания, където температурата целогодишно е около 25 градуса, а водата е топла и мамеща. За него не може да се разкаже, защото думите все ще са недостатъчно изразителни. То просто трябва да се види! Прочети цялата публикация...петък, 17 август 2012 г.
Необичайното езеро Сорвагсватн
Чували ли сте някога нещо за така наречените „висящи езера“? Обикновено такива водоеми се намират на високи отвесни скали, близо до стръмнината. Когато погледне човек такова езеро, му се струва, че то буквално виси над пропастта. От тук идва и неговото име.
Всъщност, „висящите езера“ в света не са чак толкова много, а най-известното от тях е езеро Сорвагсватн, което се намира на фарьорските острови, на остров Вагар, най-големия остров на Фарьорския архипелаг. Що се отнася до езерото, то е разположено до самия океан, на платформа, висока няколко десетки метра. Поради значителната разлика във височините в тази област, изглежда, че езерото буквално виси над океана! Езеро Сорвагсватн също е известно под името Лейтисватн (Leitisvatn). Работата е в това, че недалеч от него се намират два неголеми населени пункта, жителите на които буквално си съперничат на дое от двете да бъде наречен водоема. За официално се смята именно Сорвагсватн, тъй като едноименното градче е възникнало много по-рано от градчето Мидвагс. Жителите на Мидвагс са дали второто название на езерото , като то произлиза от названието на земите около езерото -Лейти. В крайна сметка, за да няма объркване, много от местните жители наричат това езеро просто „езерото“. Езеро Сорвагсватн е доста голямо. На дължина е около 6 километра, а общата му площ е малко повече от три и половина квадратни километра. Самият водоем е разположен в дълбока падина, а местата, които са от лявата и дясната му страна се издигат съответно на 252 и 376 метра. Отдалече изглежда, че езерото се намира на самата платформа , а самата падина не се вижда. Поради тази оптическа илюзия се създава впечатлението, че водоемът е разположен на височина повече от 100 метра над морското ниво! Всъщност, разликата във височината на езерото и океана е не повече от 30 метра, но това може да се усети само в непосредствена близост до водоема. Отдалече езерото изглежда съвсем необичайно и на някои снимки изглежда, че то направо е наклонено към океана…. Любопитното е, че по времето на Втората световна война британската армия е построила там летище и и станция на брега за хидроплани. Първият хидроплан се е приземил там през 1941 година. Водите от езерото попадат в Атлантическия океан през водопад, който се нарича Боссдалсфосур. Много е трудно да се види този водопад, тъй като той сякаш се крие сред отвесните брегови скали, но всъщност това е наистина красиво място. Като цяло впечатлението от посещението на езеро Сорвасватн е двойнствено. От една страна на човек му се струва, че то нарушава всички закони на физиката и се намира на високо плато, направо до океана. От друга , това е съвсем обикновено езеро, необичайното разположение на което създава илюзията за „висене“…flickr/Marita Gulklett Прочети цялата публикация...
четвъртък, 16 август 2012 г.
Най-красивите пещери от лава в света
Лавовите пещери са естествени тръбопроводи, по които се движат потоците от лава по време на изригване. Когато вулканът е спокоен и лавата изстива, се формират дълги, подобни на пещери канали. Те се формират, когато лавата е с нисък вискозитет и създава непрекъснато твърда кора, която надебелява и създава тавана на пещерата.
Такива пещери могат да достигнат до 15 метра широчина, накар че често са по-тесни и се намират на дълбочина от 1 до 15 метра под повърхността на вулкана.. Такива тунели може да бъдат изключително дълги. Например една тръба от потока Мауна-Лоа , сформирала се през 1859 година, влиза в океана приблизително на 50 километра от мястото на изригването. Лавовата пещера Куева дел Венто на остров Тенерифе е дълга повече от 18 километра и включва множество преплетени лабиринти в горните зони на системата. По-надолу има галерия от най-красивите пещери от лава в света с редица интересни образувания. Лавовата пещера Манянгул на остров Чеджу, Южная Корея Ундара, Куинсленд, Австралия Пещера Тарстон, Национален парк „Хавайски вулкани“ Лавовият лабиринт в Лава Бедс, Калифорния, САЩ Манянгул на остров Чеджу, Южная Корея Пещера Валентайн, Лава Бедс, Калифорния Застинала лава в Лава Бедс Сталактити „Акулови Зъби " на Хаваите Пещера в Национален парке Мохаве, Сан Бернардино, Калифорния Отново най-живописната пещера Манянгул в Корея Прочети цялата публикация...